Rozwój psychiczny młodzieży - prof. Mieczysław Kreutz
- Opis
- Komentarze 0
- Zapytaj o produkt
- Poleć znajomemu
Opis
Książka Rozwój psychiczny młodzieży, dotycząca dzieciństwa i wieku młodzieńczego, jest przeznaczona głównie dla rodziców i wychowawców, gdyż jak pisze Autor we wstępie: „Stałe uwzględnianie i dostosowywanie się do głównych praw rozwoju psychicznego dziecka powinno być jedną z naczelnych wytycznych postępowania wychowawcy, o ile praca jego ma przynieść dobre rezultaty”. Książka napisana jasnym, zrozumiałym językiem pozwala zrozumieć etapy i mechanizmy rozwoju psychicznego dzieci i dostosować do nich oddziaływania wychowawcze.
Książka Rozwój psychiczny młodzieży prof. Mieczysława Kreutza po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1931 roku, a niniejsze wydanie jest ósmym. W dobie ogromnej ilości publikacji poświęconej psychice dzieci i młodzieży, zarówno rodzimych autorów, jak i pozycji tłumaczonych, może pojawić się pytanie — po co przywoływać publikacje i autorów, którzy swe badania prowadzili blisko sto lat temu?
Odpowiedź wskazuje dr Henryk Jarosiewicz, zauważając, że są dwa powody, dla których warto to czynić: jednym z nich jest szacunek i wyraz pamięci wobec własnej tradycji wychowawczej, zaś drugim — fakt, że pomimo zmiany warunków, w jakich praca powstała, samo zjawisko rozwoju pozostaje niezmienne.
Mieczysław Kreutz był jednym z pionierów polskiej psychologii zarówno po I wojnie światowej, gdy rozpoczął pracę naukową jako asystent w Zakładzie Psychologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, jak i po II wojnie, kiedy — po przesiedleniu — był na ziemiach odzyskanych jedynym samodzielnym pracownikiem naukowym (doktorem habilitowanym) w zakresie psychologii.
Z wielkim zaangażowaniem włączył się w prace nad odbudową polskiej nauki, która w czasie wojny poniosła niepowetowane straty: zamordowanie przez Niemców 4 VII 1941 roku 22 naukowców lwowskich uczelni (w liczbie ofiar Katynia również znalazło się 44 pracowników nauki polskiej).
Profesor Kreutz prowadził zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, w Instytucie Pedagogicznym oraz na licznych kursach dla nauczycieli. Chociaż działał w czasie, gdy polska psychologia dopiero się kształtowała, miał znakomity warsztat naukowy, wyniesiony z Lwowskiej Szkoły Filozoficznej, oraz nowoczesne podejście do wielu zagadnień, a wiele spośród jego hipotez potwierdzają współczesne badania.
Wskazówki praktyczne były wykorzystywane i wysoko cenione przez wybitnych wychowawców jak o. J. Woroniecki czy F. Bednarski; współtworząc ogromne bogactwo polskiej klasycznej myśli pedagogicznej, która wychowanie ogniskuje wokół świadomej i celowej pracy nad charakterem. Pracy niezbędnej, aby grupa różnorodnych, zmysłowych i duchowych dyspozycji mogła pracować jako jednolite i zgodne źródło sprawczej siły człowieka. Książka Rozwój psychiczny młodzieży wnosi do tej pracy cenny wkładem myśli psychologicznej.
Rodzicom i wychowawcom zagubionym dziś wśród licznych, często wykluczających się teorii, jeszcze trudniej znaleźć jasny i zdroworozsądkowy przewodnik pozwalający zrozumieć duszę dziecka, które pod względem intelektualnym rozwija się zapewne szybciej od swego rówieśnika sprzed stu lat, ale psychiczne fazy jego rozwoju, jego potrzeby i napotykane trudności wiele się nie zmieniły.
W przeciwieństwie do autorów współczesnych – których naukowy język i odwoływanie się do badań nieznanych poza wąskim gronem psychologów, czynią ich publikacje hermetycznymi i nużącymi dla przeciętnego czytelnika – prof. Kreutz posługuje się językiem prostym i czytelnym, bazując na ogólnoludzkich doświadczeniach i przykładach zaczerpniętych z życia.
SPIS TREŚCI
Od redakcji
I Wstęp
II Ogólne uwagi dotyczące rozwoju psychicznego
III Opis okresu dzieciństwa
IV Opis okresu młodości
V Zakończenie
Prace polecane przez Mieczysława Kreutza
Aneks. Anna Lendzion — Etapy rozwoju dziecka we współczesnej pedagogice i psychologii
Dane techniczne:
Ilość stron: 116
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Instytut Edukacji Narodowej
Mocowanie: Klejona
Format: 12,7 cm x 19 cm
Inne: ---