Żywot św. Romualda Ojca i Patriarchy Kamedułów - Sługa Boży o. Maciej Poprawa EC
- Opis
- Komentarze 0
- Zapytaj o produkt
- Poleć znajomemu
Opis
"Wzniosłe, wspaniałe, święte dzieje są także w Polsce tego pustelniczego Zakonu Kamedułów, które rozpoczyna sam Romuald święty. Wielki ten Ojciec Pustelników Zachodu jest serdecznie pociągającą postacią i jakby na dzisiejsze czasy wzorem do naśladowania, tak bardzo jest podobnym do wielu, którzy w podobnych, co On niegdyś, dziś znajdując się okolicznościach, gdyby się Jego życiu i walkom i pokusom i zwycięstwom i pokucie przypatrzyli – czytając to życie pustelniczą ręką kapłana pisane ze znawstwem i synowską miłością – pewnie by powinni iść Romualdową drogą, choć stroma jest i trudna dla duchowych żółwiów, ale dla polskich orląt czy orłów dostępna.
Św. O. Romuald jest bowiem z rodu Orłów ludzkości. Piękny, mocny, energiczny, wysoce mądry, wielki święty, a jak przy tym dobry, życie Jego objaśnia".
Z przedmowy
Alojzy Maciej Poprawa EC (ur. 3 marca 1893 w Kaszowie, zm. 14 sierpnia 1942 w KL Dachau) – polski duchowny katolicki, Sługa Boży Kościoła katolickiego.
Syn Józefa i Rozalii z domu Skucińskiej, ukończywszy Gimnazjum św. Jacka w Krakowie wstąpił w 1912 roku do nowicjatu w klasztorze Ojców Kamedułów na Bielanach koło Krakowa. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1918 roku, a następnie podjął studia w Kolegium św. Anzelma w Rzymie.
Działalność duszpasterską podjął pełniąc obowiązki magistra nowicjuszy i przełożonego w klasztorze na Bielanach i wizytatora klasztorów kamedulskich. W 1937 roku podjął się odbudowy i ponownego założenia klasztoru w Bieniszewie.
Po upomnieniu się u niemieckich władz okupacyjnych o prawo do godnego życia i ludzkie traktowanie mieszkańców Bieniszewa, 26 sierpnia 1940 roku został aresztowany. O. Alojzy trafił 29 sierpnia 1940 do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a 14 grudnia 1940 roku został przewieziony do obozu w Dachau i zarejestrowany jako numer 22577.
Zmarł 14 sierpnia 1942 roku.
Autor książki Żywot św. Romualda Ojca i Patriarchy Kamedułów.
Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.
(Źródło: Wikipedia.pl).
Dane techniczne:
Ilość stron: 86
Okładka: Miękka
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Miles
Mocowanie: Klejona
Inne: ---